2020. augusztus 26., szerda

Ambrózy-Agusztus 3/b: Borítómustra

Mikor először megláttam a Leányrablás borítóját a könyvesbolt polcán, akkor még nem is tudva, hogy egy Böszörményi-könyv felé tartok éppen, csak arra gondoltam, milyen csodaszép könyv ez itt. És ugyan véleményem szerint az első köteté lett a legszebb is, attól még a többi sem maradt el messze tőle.


A következő bejegyzésben egyrészt mentálisan sorba állítottam, szerintem (szigorúan szerintem, természetesen másoknak eltérő lehet a véleménye) hogyan következnek a borítók a ranglistában, ezen kívül előkapartam elvetett variánsokat is, amik mégsem kerültek a könyvek csomagolására.

1. hely: Leányrablás Budapesten
Ezügyben talán még nem is kell senkivel veszekednem, egyértelműen az első lett a legjobb. A színek, a póz, a betűtípus, mind pont eltalálja a könyv hangulatát.

2. hely: Beretva és tőr
A fehér ruha és a kalap nagyon világossá teszik a borítót, ami a sok sötét színkombinációjú között jól mutat a polcon, a póz pedig olyan Milis makacsságot tükröz.

3. hely: Nász és téboly
Jól mutat az oldalra néző női modell, és remek a kontraszt a sötét háttérrel. Sokkal jobb így kettejükkel, mint mikor csak a báró lett volna rajta, kicsit az ő modellje egyedül bűvészre emlékeztetett.

4. hely: Szer'usz világ (a Márikás verzió)
Bár a szándékosan túlretusált arc egy kicsit még mindig hátborzogató, attól még mindig jobban tetszik, mint a standard verzió. Remekül átadja Mári hangulatát, és a színvilág is szép.

5. hely: A Rudnay-gyilkosságok
A modell arcának szigorúsága csúsztatta ennyire hátra ezt a borítót, pedig a színei és a ruha is jó lett volna.

6. hely: Ármány és kézfogó
Az első "kétarcos" borító, annyira nem dobtam hanyatt magam tőle, kicsit olyan érzésem volt, hogy már nem tudtak új modellt találni, így a két régebbit összeragasztották eggyé.

7. hely: Szer'usz világ (standard verzió)
Önmagában ugyan rendben van, illik is a többihez (bár a kisasszony számomra enyhén butácskán bámul a nagyítóba), de ő egyszerűen nem Mári, pedig az ő könyve lenne.

8. hely: Bitó és borostyán
Nekem egyszerűen a modell nem nyerte el a tetszésem. Nem Mili, és a rúzsa színe is túl rikító nekem.

Következzenek akkor az elvetett, vagy leszavazott borítók:

Leányrablás Budapesten:

Természetesen innen még jópár borító akad, ami teljesen más stílusú, mint ami a végeredmény lett, hiszen itt még azzal próbálkoztak, egyáltalán mi is illene a sorozathoz.


A legelső verzió engem kicsit a régebben kiadott kötelező olvasmányok borítóstílusára emlékeztet, ami egyrészt ugye megadja a megfelelő korhangulatot (hiszen azok a kötelezők nagyja is kb. abban a korban játszódott), de pont ettől az asszociációtol nem biztos, hogy az ifjú olvasó le fogja venni a polcról. Egyébként a fotót azért még megtartották, az Ármányban az Emma fejezeit jelölő fejléckép lett belőle.

A második, fekete hátterű a korai KMK-s könyvek hangulatát idézi, mára már kissé idejemúlt dizájnnal. A harmadik csak egyszerűen nem. Próbálkoztak még a csipke napernyővel, ám sem a modell, sem a háttér nem adja át a régies hangulatot, láthatóan mind nagyon mű és mai.

A Rudnay-gyilkosságok:

A második résztől ugyebár adott volt a színvilág és felépítés, itt már csak a modellel és annak beállásával lehetett játszani.


A zöld ruhás hölgy adott volt az összes variációnal, ám szerintem nem a legjobb pózt választották ki tőle. Az még oké, hogy nem a kissé gülüszemű első lett a befutó (aki végül az Ármányra került fel a háttérben), azonban nekem a középső kép póza jobban tetszik. 

Ezt a verziót csak az áll alatt levágottan találtam meg, így kicsit kutatkodtam, hogy megtaláljam a teljes képet. Ezt látva ébredtem rá, miért nem ez lett a végső, pedig a hölgy arca sokkal barátságosabb, mint a megtartottoton. A bibi pedig az, hogy a hölgy melltartója teljesen átlátszik az ingén tkeresztül, ez pedig a legkevésbé sem lett volna korhű.

Beretva és tőr:

Erre a boítószavazásra már emlékszem, először tartamilag hűebbet akartak, de végül még is szépség lett a nyerő érv.


Elhiszem, hogy az eredeti elképzelés történethű lett volna, de azért őfelsége nem épp a legkáprázatosabb arcberendezésű egyed volt, így magam is leszavaztam az őt ábrázoló verziót. Viszont helyette sikerült az egyik legszebb borítót meglakotni, így annyira nem sír a szívem érte.

Nász és téboly:

Az Ármányhoz és a Bitó és borostyánhoz, bárhogy kerestem, nem sikerült szavazásra vagy varióciókra akadnom, azonban a Nász és tébolynál annál nagyobb volt a választék, olyannyira, hogy ott még maga a cím is szavazásra került.


Nekem az első, csak a hölgymodellt tartalmazó kép is tetszett, hangulatában elcsípte a könyvet, ám maga a modell nem aaanyira Milis. Azok a verziók viszont, amin csak a báró szerepelt volna, nem annyira nyerték el a tetszésem. A bal oldai egyáltalán nem, a jobb oldalival meg csak annyi volt a bajom, hogy a kinyújtott kezétől nekem olyan, mint egy bűvész a mutatványa közben.

Végül jó, hogy előszedték az eredeti modellt a legelső könyvről, és csináltak még egy kétalakos borítót, mert így egyrészt nem virított az Ármány ki a sorból, másrészt a történethez is jobban kapcsolódott a szememben.

Szer'usz világ

Ez önmagában is különleges, hiszen két különféle borítóval is jelent meg. Meg is értem, hogy Böszörményinek sem esett jól, hogy a Márit ábrázoló verzió, ami neki is sokkal közelebb esett a szívéhez, annyi embernek nem tetszett.


Nekem is jobban bejön a Márikás verzió, így is van meg a saját polcomon is. Viszont arra a háttérszín-cserére tényleg szüksége volt, a pirossal már tényleg kicsit sok volt, és azon nagyon látszik, hogy az sem a fotó eredeti háttere. A sötéttel sokkal harmonikusabb, jobb a kontraszt is.

A nagyítós hölgy a standard verzión számomra kicsit olyan semmilyen se, csinos, csinos, ez igaz, de sok vizet nem zavar.

Nektek melyik a kedvenc Ambrózy-borítótok? Esetleg jobban örültetek volna, ha valamelyiknél inkább az egyik elvetett lett volna a befutó? Írjátok meg kommentben!

Holnap újra jelentkezem, még messze van a hét vége, és leírom majd, mi a véleményem az Ármány és kezfogó tartalmáról is, nem csak a borítójáról. Addigis a már kitaglalt részek értékelései itt elérhetőek:

Leányrablás Budapesten (+ a nyereményjáték részletei)

A holnapi viszont-olvasásig,

Love,
Kalamaj

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése